Προσωπικά στοιχεία

Λίνδος 2019Γεννήθηκα στη Ρόδο το 1969 από την Αναστασία Μαστρογεωργίου (με ρίζα από Λίνδο) και το Γεώργιο Παπασταματάκη και μεγάλωσα μαζί μ' ένα ακόμα αδερφό, το Μιχάλη, στο χωριό Έμπωνα της Ρόδου. Ο πατέρας μου ήταν αγρότης και καλλιεργούσε αμπέλια, ενώ η μητέρα μου μοδίστρα. Εγώ μέχρι και την 3η Γυμνασίου ήμουνα στην Έμπωνα και βοηθούσα στις αμπελουργικές εργασίες.

Στην 1η Λυκείου κατέβηκα στην πόλη της Ρόδου όπου με φιλοξένησε μια Θεία μου, η Αναστασία, αδερφή του παππού από το σόι του μπαμπά και εγγράφηκα στο Επαγγελματικό Λύκειο Ρόδου. Στη Γ' Λυκείου παρακολούθησα στο Καζούλειο Ρόδου τα μαθήματα της 1ης δέσμης (Έκθεση, Μαθηματικά, Φυσική και Χημεία), γιατί ήμασταν μόνο 2 μαθητές τότε στην δέσμη και μας έστειλαν εκεί. Στο Καζούλειο συνάντησα συμμαθητές, οι οποίοι ήταν πολύ πιο προχωρημένοι από μένα στα μαθήματα της δέσμης κι αποτέλεσαν για μένα παράδειγμα προς μίμηση. Έτσι στρώθηκα στη μελέτη για να τους φτάσω και να τους ξεπεράσω ακόμα!

Στις πανελλαδικές του 1987 είχα περάσει σ' ένα ΤΕΙ στην Κρήτη, αλλά επειδή είχα κάνει πολύ διάβασμα, θέλησα να ξαναδώσω εξετάσεις και δεν πήγα να το παρακολουθήσω (ούτε καν να εγγραφώ). Έτσι με πιο συστηματική προετοιμασία, στις εξετάσεις του 1988 κατάφερα να περάσω στη σχολή που ήθελα δηλαδή το τμήμα Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστρικού Πανεπιστημίου Αθηνών κι από κει μεταπήδησα στο τμήμα Πληροφορικής & Επικοινωνιών που τότε, 3η χρονιά λειτουργίας του, ήταν ακόμα διατμηματικό.

Πτυχίο από κει πήρα το 1992 (με βαθμό 8,44) κι έκανα και μεταπτυχιακό. Από τη Αθήνα έφυγα το καλοκαίρι του 1995, δηλαδή είχα μείνει συνολικά εκεί για σπουδές, εφτά χρόνια. Το 1996-97 υπηρέτησα τη στρατιωτική μου θητεία ως δόκιμος αξιωματικός στο Σώμα Εφοδιασμού & Μεταφορών (ΣΕΜ) και τον Αύγουστο του 2001, αφού δούλεψα ένα διάστημα ως αναπληρωτής, διορίστηκα στην εκπαίδευση ως καθηγητής Πληροφορικής κι από τότε μέχρι τώρα, έχω υπηρετήσει σε διάφορα σχολεία της Ρόδου, κάθε είδους και κατηγορίας.

Το ίδιο έτος και μάλιστα τον Αύγουστο (26 Αυγούστου 2001), νυμφέφτηκα την Άρτεμη Νακοπούλου, Φιλόλογο, έναν υπέροχο άνθρωπο που κοιτάει μόνο την οικογένεια και τη δουλειά της και μαζί της απέκτησα 2 εξίσου υπέροχα παιδιά, το Γιώργο (2004) και την Ελένη (2005).

(Φωτο: Λίνδος 2019)